O nás / about us

SURFBAR restaurant

Moderní, kvalitní a svěží gastronomie / Modern, high-quality and fresh cuisine

Tým restaurace je tvořen lidmi, kteří mají gastronomii rádi a v oboru se vzdělávají. Zajímají se o baristiku, somelierství a vše s tím spojené. Důraz je kladen na týmovou práci a používání kvalitních čerstvých surovin.
Restauraci šéfuje Tomáš Ulbrich, kuchař s dlouholetou praxí, který má k oboru respekt, pochopení a lásku.

Kde se nacházíme?

V obci Jedovnice při malebném rybníku Olšovec. Jsme součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

SURFBAR TEAM

———————————————-

Modern, high-quality and fresh cuisine

The restaurant with a pleasant atmosphere, quality cuisine, large selection of wines and great beer. You will be served always friendly staff that offer high quality drinks and meals that delight both the eye and the soul. Cooks for you Tomas Ulbrich, a chef with many years of experience who has a respect, understanding and love for the food.
Where are we?
We are in Jedovnice at a beautiful pond named Olšovec. We are part of a protected area of the Moravian Karst.

Our motto is „Teamwork“ and fresh ingredients
The team is formed by people who are interested in work of gastronomy, they love it and educate themselves. They like to make coffee – barista, wine serving – sommelier and everything connected with gastronomy.

——————————————-

Lidé / people

Mgr. Tomáš ULBRICH, Ph.D.
Majitel, šéfkuchař, barista, a vše co je v restauraci potřeba…

Vyučený kuchař v hotelu International v Brně, po praxi v různých restauracích vystudoval speciální pedagogiku a tělesnou výchovu na MU v Brně. 6 let učil na Stření škole pro tělesně postižené a 6 let na Vysoké škole obchodní a hotelové. Největšími koníčky má cestování a jízdu na horském kole.

The owner, chef, barista, and all that is needed in the restaurant …
A taught chef at the International Hotel in Brno, after practicing in various restaurants, he studied special education and physical education and sports at Masaryk University in Brno. For 6 years he taught at Secondary School for Disabled and 6 years at the University of Business and Hotel. The biggest hobbies are traveling and mountain biking.